Perşembe, 18 Ekim 2018

Köyümüz, Karsın merkez köylerinden olup, Ardahan yolu üzerinde 15 km. de yer alan bir yerleşim birimidir. Komşuları olan köyler ise Taşkof, Vezin köyü, Halefoğlu, Küçükzaim, Çamçavuş, Meliköyü ve Kars Merkezi sayabiliriz.

Yaklaşık 70 bin km² bir araziye sahiptir. Köy sınırları içerisinden, Kars-Akyaka tren yolu ile Kars Çayı geçmektedir. Köy halkı geçimini, tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. Tarım derken, arpa, buğday ve ot yetiştiriciliği ile büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği akla gelmelidir.

Köyümüzün başlıca arazi semtlerini şöyle sıralamak mümkündür; Kars yaylası, Meliköyüönü, Malağılı, Yozbulağı, Gongayolu, Atyiyen, Silendir, Kurudere, Halefoğluönü, Tren İstasyonu, Küçükzaim yolu, Taştepe, Gerebeler, Ömerinkayası, Kilise, Güvercinkayası ve Sinemderesi Yaylası. Bu isimler oralarda çift sürmüş, koyub gütmüş ve tarla biçmiş köylülerimiz için çok şey ifade etmektedir.

Köyümüzde; okul, camii, çeşme, elektrik ve mezarlık gibi sosyal tesisler mevcuttur. Köy halkı 1920'de Kars'ın düşman işgalinden kurtuluşundan sonra, şimdiki Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan gibi ülkelerin yaşadığı coğrafi bölgelerde meydana gelen savaşlardan canını kurtarabilen ailelerin gelip yerleştikleri bir karma topluluktur. Bu nedenle bu şekilde bir araya gelen insanların kaynaşmaları bir hayli zor olmuştur. Köyümüzde yaşayan her ailenin kurtuluş savaşından kalan acı bir anısı vardır. Köy halkı, ilkel tarım aletleriyle ve geleneksel hayvan yetiştiriciliği ile yaşamını sürdürürken, zamanla artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelmiştir. Ayrıca Kars ve havalisinin iklimi Sibirya iklimi gibi kışların çok soğuk ve uzun süre karla kaplı olması yaşamı olumsuz etkilemiştir. Devleti yönetenlerin de gerekli önlemleri zamanında almayışlarından dolayı köy halkı umutsuzluğa kapılarak, birtakım arayışlara başlamışlardır. Bu çözüm arayışları insanları, iş bulabilecek, karnını doyurabilecek yerlere göç etmeye zorlamıştır. Yani 1920'de gelip yerleştikleri ve yurt edinmeye çalıştıkları Mezrea kötüde ancak 1960'lı yıllara kadar yani yaklaşık 40 yıl layıkiyle yaşayabilmişlerdir. Kuraklık, dolu, sıçan kesmesi, su kesmesi, kışların uzun sürmesi, üretimde uygulanan ilkel yöntemler ve daha daha önemlisi ülkemizin kötü yönetilmesi gibi nedenlerle Türkiyenin doğu, güneydoğu ve doğu karadeniz bölgelerini göçe zorlamıştır dolayısıyla bizim köy halkı da bu gidişattan nasibi alarak, ortalama 1960'lı yıllardan başlamak üzere, giderek artan bir hızla göç etmeye başlamışlardır. Göçler, başlangıçta yurt içine daha sonra yurt dışına olmak üzere iki koldan gelişmiştir. Yurt içi göçler, başta İstanbul olmak üzere İzmit, Ankara, Bursa, Adana ve izmir gibi sanayinin ve iş alanının olduğu yerlere yönelmiştir. Daha sonra 1967 yılı başlangıç olmak üzere, yurt dışına, özellikle Almanya, Fransa, Hollanda ve Danimarka gibi Avrupa ülkelerine doğru hızlanarak artmıştır. Bugün itibariyle göç eden ve artan nüfus hem yurt içinde hem yurt dışında büyük potansiyele ulaşmıştır. Köylülerimiz, gittikleri yerlerde ekonomik olarak refaha kavuşmuşlardır, bilgileri ve görgüleri artmış ancak sıla hasretine düşmüşlerdir. İnsan sos ve kültürel bir varlıktır. Bu nedenle doğup büyüdüğü yerlerin konuştuğu yöresel dilinin ve kültürünün her zaman hasretini çeker. Birbirinin iyi gününde kötü gününde, düğününde ve cenazesinde bulunmak.

Dünyanın ve Türkiyenin çeşitli yörelerine dağılmış olan ve giderek birbirlerini unutmaya başlayan köylülerimizin bu türden birbirlerinden uzaklaşmanın ve birbirlerine karşı yabancılaşmanın bir ölçüde önüne geçmek için ve yöremizin kültürünü yaşatmak, genç kuşaklara aktarmak için bu konulara duyarlı olan köylülerimiz bir araya gelerek bir KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ kurmayı kararlaştırmışlardır. Böylece 1998 tarihinde KARS MERKEZ MEZREA KÖYÜ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ olan bugünkü derneğimiz kurulmuş oldu. Merkezi İSTANBUL-BAĞCILAR olmak üzere kurulan derneğimizin kuruculuğunu; 1- MÜRSEL BALABAN 2- REMZİ ALARSLAN 3- HALİL İBRAHİM TOPALOĞLU 4- FAZIL COŞKUN 5- ABDURRAHMAN BALABAN 6- NECATİ BAYDİLLİ 7- SÜLEYMAN BAĞIBALA yapmışlardır. Ayrıca, burada ismini anmadığımız köyümüzün önde gelen kişilerin de derneğin kuruluşunda ve sonrasındaki emek ve çabalarından dolayı teşekküre layık olduklarını belirtmeyi de bir borç olarak kabul ediyorum. Derneğimiz, on yılu aşkın bir süredir, yaz-kış demeden sürekli etkinlikler yaparak, toplantıları, hasta ve yaşlı ziyaretleri ve başarılı öğrencilere eğitim sponsorluğu gibi faalieyetlerle köylülerimize zevkle hizmet vermeye devam etmektedir. Ayrıca, şua anda yönetimde bulunan, Abdurrahman Balaban, Ekrem Yalaman, Fevzi Çiçin, Veyis Cem ve Hikmet Balaban'ın üstün gayretleriyle Almanyalara kadar giderek, hem oradaki köylülerimizin hem de Türkiyedeki köylülerimiz maddi ve manevi katkılarını sağlayarak, derneğimize bir mülk kazandırmışlardır. Böylece dernek kira vermekten kurtulmuş ve maddi olarak güçlendiği için de daha kalıcı hale gelmiştir. Bu çabalarından ötürü hme dernek yöneticilerine hem de bu konuda maddi ve manevi destek sağlayan tüm köylülerimize teşekkürü bir borç biliriz. İSTANBUL-BAĞCILAR'da Yeni Mahallede bulunan yerimiz, yani dernek lokalimiz, her türlü sosyal faaliyetlere uygun olup, tüm köylülerimizin hizmetindedir.

MÜRSEL BALABAN

KURUCU BAŞKAN

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

kars önder gazetesi | Kars Haber Ajansı | Kars Postası | Gündem 36 | Gazete Kars | Kars manset

Yorumlarınız

 • Hacı Kadir Alarslan vefat etmiştir

  oglu ismail 19.01.2016 01:38
  cengiz dayiskom..sen annnemin yarisi oldun her zaman..bir tanem dayim..senin yerin doldurulamaz...

  Devamını oku...

   
 • Hacı Kadir Alarslan vefat etmiştir

  oglu ismail 19.01.2016 01:36
  canim babam seni ilk sevdigim,son yaninda oldugugumdaki ana kadar gurur duydum seninle..iyiki ...

  Devamını oku...

   
 • Cengiz Balaban vefat etmiştir

  Çağatayy 12.04.2015 19:19
  Benim Dedem Hayatını Bize Adamıştı Biz Onu Kendi Canımızdan Çok Sevdik Ama Bizi Terk Etti Ve Hepimiz ...

  Devamını oku...

Online Ziyaretçiler

5 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi